God en meergodendom

Onderwerpen

– Meergodendom: hoe zit het in China (zie deze pagina)? En in Nederland?

Takenverdeling tussen goden

Een verhaal over heiligen in Nederland/Overeenkomsten tussen de heiligen in Nederland en het meergodendom in China

Chinezen schrijven wat de Bijbelse God in zijn eentje voor elkaar heeft gekregen verschillende mythische figuren toe. Zo kent elk vak een beschermheer, een god dus. Je hebt de Timmergod Luban, de Keukengod Zaowang Ye, de Deurgod Guangong, de Weefgodin Mapo, de Scheepvaartgod Lü Dongbin en ga zo maar door. De ene god bijt de andere niet.

Geen wonder dat sommige Chinese keizers in de achttiende, negentiende eeuw tegelijkertijd Katholiek, Boeddhistisch, Confucianistisch én Taoïstisch waren. Tot ergernis van de Europese missionarissen die meenden dat ze na noeste arbeid het Chinese hof bekeerd hadden, iets, als het waar was, om naar het Vaticaan te schrijven.

Vraag: Zou je aan Qiangwei willen vertellen of Nederland ook meergodendom heeft gekend? Zo ja, hoe werkte dat precies? Zo nee, wat vind je van Sinterklaas en Zwarte Piet? Hoe verhoudt hun functie zich tot die van God?

Antwoord: Voor zover ik weet… (Je kunt je antwoord kwijt in onderstaand formulier – noot van de auteur.)

 
Foto 143B: 2008, viering van het Duanwufeest, Fuzhou.
Fotograaf: Joop de Beurs.